آنالایزر COD

فهرست مطالب

اهمیت استفاده از COD آنالایزر

Chemical oxygen demand یا میزان اکسیژن خواهی شیمیایی یک شاخص برای اندازه‌گیری میزان آلودگی آب می‌باشد. COD در واقع اکسیژن لازم برای تجزیه یا اکسید کردن مواد آلی موجود در آب است؛این شاخص در واقع به صورت غیر مستقیم میزان مواد آلی موجود در آب را اندازه گیری ‌می‌کند. هرچه COD بیشتر باشد میزان آلودگی آب بیشتر است بنابراین برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی برای سلامتی انسان یا از بین رفتن گونه‌های جانوری مانند ماهی‌ها، اندازه‌گیری COD که توسط آنالایزر COD انجام می‌شود؛ لازم و ضروری است.

کاربرد COD متر در صنایع

  • تعیین غلظت آلاینده‌ها در فاضلاب
  • بررسی میزان اثربخشی روش مورد استفاده برای تصفیه آب
  • بررسی تاثیر دفع فاضلاب بر محیط زیست
  • بررسی کیفیت کلی آب

اجزا COD آنالایزر

انواع سنسور COD

نحوه عملکرد COD متر

اندازه‌گیری COD به دو روش آنلاین و آفلاین می‌تواند انجام شود که روش آفلاین در آزمایشگاه و با تجهیزات آزمایشگاهی انجام می‌‌شود. مبنای کار آنالایزر COD استفاده از یک اکسید کننده‌ی قوی در شرایط اسیدی است.

از جمله اکسید کننده‌های مورد استفاده در صنایع می‌توان از  پتاسیم دی کرمات، پتاسیم پرمنگنات، پتاسیم یدات و سریم سولفات نام برد.

برای شروع آنالایز COD ابتدا باید شرایط اولیه‌ای را ایجاد کرد. این شرایط شامل موارد زیر است:

  • پایین آوردن میزان غلظت یون کلرید. یون کلرید نباید بیشتر از ۰٫۰۲M باشد.
  • در طول فرآیند اندازه‌گیری نباید میزان COD و مواد آلی موجود تغییر کند.
  • برای انتخاب روش مورد استفاده برای اندازه‌گیری COD باید روشی انتخاب شود که راحت و ارزان و مناسب باشد تا بتوان به راحتی آن را به‌طور مداوم نجام داد.

تامین و فروش آنالایزر COD

شرکت فی مهندسی آمیتیس قادر به تامین انواع COD متر مورد نیاز صنایع مختلف از شرکت‌های معتبری مانند Mettler Toledo، Endress+Hauser، Hamilton، Hach، Rosemount، Yokogawa و غیره می‌باشد.

COD آنالایزر برندهای‌معتبر

دیگر آنالایزرها